oaza.pl
Światło-Życie

Strona główna · Rok wiary · O Ruchu: Świadectwa · Kalendaria: Rekolekcje · CDOR · Diakonie · Stowarzyszenie DIAKONIA · Dokumenty i materiały · Wydawnictwo · Czasopisma · Rozmaitości · Przegląd wydarzeń · e-KARTKI · Poczta przez WWW · Powiadomienie o nowościach · Kontakty · Kalendarz

 
Szukanie zaawansowane / Indeksy
Temat pracy rocznej:
13/14: Narodzić się na nowo
Domowy Kościół Krucjata Wyzwolenia Człowieka Ks. Franciszek Blachnicki
Nasz słownik

Góra "Tabor" - góra Błyszcz

Źródło życia

Zobowiązania Domowego Kościoła

Nasze strony

Nasza.oaza.pl serwis społecznościowy Ruchu Światło-Życie

Diecezjalna Diakonia Muzyczna w Sandomierzu

Domowy Kościół w Gliwicach

Zmarł ks. Andrzej Maciąg

W dniu 16 lutego 2007 r. zmarł w Jarosławiu ks. Andrzej Maciąg, od 1993 roku posługujący w diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie, ostatnio jako rektor Instytutu Nauk Religijnych.

Ks. Andrzej miał 51 lat, był kapłanem diec. lubelskiej. Jako młody kapłan był zaangażowany w Ruch Światło-Życie i duszpasterstwo akademickie. Studiował w Rzymie katechetykę i duchowość, uzyskał doktorat z teologii. Po studiach, na początku lat dziewięćdziesiątych wyjechał na Ukrainę, rok pracował jako wikary w Latyczewie, a później jako wykładowca w Seminarium w Gródku. Wykładał katechetykę, pedagogikę, teologię pastoralną. W trosce o Kościół na Ukrainie powołał do Istnienia Instytut Nauk Religijnych, w którym wyodrębniły się sekcje: katechetyczna, muzyki kościelnej, poradnictwa rodzinnego i dziennikarstwa katolickiego. Początkowo zajęcia odbywały się w budynku seminaryjnym w czasie ferii i wakacji, gdy nie było kleryków. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych wyremontował i przystosował do użytku ruiny klasztoru SS. Szarytek, bodaj z XVII w. Budynek został przystosowany do użytku studentów, odbywały się w nim też rekolekcje i sympozja różnego typu. Zatrudniał jako wykładowców zasadniczo Ukraińców, którzy ukończyli studia w Polsce, równocześnie zachęcał ich do kontynuowania nauki. Absolwenci Instytutu pełnią różne posługi w swoich parafiach.

Ks. Andrzej prowadził Rekolekcje dla Kapłanów Chrystusa Sługi wiosną 2003 r. Od kilku lat z jego inicjatywy w Gródku odbywały się Warsztaty Wesel bezalkoholowych prowadzone przez Diakonię KWC z Centrum Ruchu. Ich owocem było kilka wesel bezalkoholowych, co jest szczególnie trudne a zarazem ważne na Ukrainie, dotkniętej w ogromnym stopniu klęską alkoholizmu.

Pogrzeb odbędzie się we wtorek 20 lutego 2007 roku:
- godz. 11.00 - Msza św. żałobna w Archikatedrze Lubelskiej
- godz. 15.00 - Msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym w Wilkołazie

Regina Przyłucka
Dod. Krzysztof Jankowiak dnia 17-02-2007 o godz. 12:48

Komentarze:

1. Redakcja serwisu oaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia. 2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję. 3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem. 4. Każdy czyta komentarze na własną odpowiedzialność.

Katarzyna
Dziękuję
Dziękuję Bogu, że mogłam poznać ks. Andrzeja.Będąc w Gródku widziałam Jego pracę,Jego troskę o studentów,Jego miłość do ludzi.Rozmawialiśmy często,były to zawsze piękne,ciepłe i szczere rozmowy.Dziękuję Ci drogi i kochany księże Andrzeju za Twoje życie! (17-02-2007, 22:37)
Iwona
To był wspaniały człowiek
Nie znałam ks.Andrzeja osobiście,jednak wiele o nim słyszałam.Przystąpiłam do KWC na mojej pierwszej oazie letniej.Poświęciłam moją abstynencję za mojego ojca,który ma problem z alkoholem.Wiem,że gdyby nie nauka ks.Andrzeja,nie zawierzyłabym jego Maryi. (19-02-2007, 11:10)
Teresa
Nie zostawiaj nas..
Ks. Andrzej pochodził z tej samej parafii co ja, często Go widzialam bo nie zapominal o nas, nigdy. Zawsze odznaczał się duchowym spokojem, Jego wiara była wypisana w Jego oczach, spojrzeniu, uśmiechu... Bardzo będzie mi Ciebie ks. Andrzeju brakować. (20-02-2007, 21:01)
chrześnica Joanna
Drogi Tato Chrzestny
Wspomnij księże dziś radośnie żeś był pośród nas,życia twego wczesnej wiośnie w jakiś inny czas.Dziś wracasz w nasze strony,ale nie ten już,z jasnym czołem rozjaśnionym jako hetman dusz.....Miej mnie w swojej opiece.Spoczywaj w pokoju. (23-02-2007, 1:32)
Adam
Drogi Przyjacielu -Ks. Andrzeju
W rocznicę Twojego odejścia do Pana dziękuję Bogu, że zdążyłem Cię pożegnać. Nie znająć planów Pana, złożyłem w Twoje ręce moją prośbę, którą przyjąłeś i wierzę, że zaniosłeś Jemu. Czuję, że możesz tu powracać i cieszę się, że Ty jesteś szczęśliwy. (10-02-2008, 23:15)
Студентка ІБН, 396576410
Він живе в наших серцях...
Його життя є прикладом для багатьох. Щоден (25-07-2008, 14:41)
Norbert Karava
Salve! Amice!
Dopiero dzis, po tylu latach, teraz w Gwatemali, dowiedzialem sie o twoim odejsciu. Z tak otwartym sercem gosciles roznych dziwolongow, sposrod ktorych, bylem i ja. Niech Cie Bozia hojnie wynagrodzi za tak szlachetne i zacne serce. (14-07-2015, 6:32)
Jarek wtedy z politechniki
Po czasie
Byłem w 1987 r. w Kazimierzu Dolnym na oazie kierowanej przez Ks. Andrzeja. Po 11 latach dowiaduję się o Jego śmierci i jestem głęboko poruszony, choć moja znajomość była zaledwie wakacyjnym epizodem, ale wdzięczny ślad w sercu nie zatarł się jednak... (2-05-2018, 21:06)
 
Tytuł:
Treść:
Podpis:
Kod:kod
Możesz edytować swój komentarz przez 15 min. po dodaniu.

Zobacz także:

Słowacka pielgrzymka do grobu Ojca Franciszka (27-08-2014)

Śladami świętego Piotra (11-06-2014)

Spływ kajakowy Krucjaty Wyzwolenia Człowieka (15-05-2014)

Kto przytuli krzyż (18-03-2014)

Siostra z Ukrainy (5-03-2014)

© DKS Ruchu Światło-Życie. Redakcja merytoryczna: redakcja@oaza.pl. Redakcja techniczna: webmaster@oaza.pl
Informacja o cookies.
Contact our HP Department if you are desperate to get black listed.