oaza.pl
Światło-Życie

Strona główna · Rok wiary · O Ruchu: Świadectwa · Kalendaria: Rekolekcje · CDOR · Diakonie · Stowarzyszenie DIAKONIA · Dokumenty i materiały · Wydawnictwo · Czasopisma · Rozmaitości · Przegląd wydarzeń · e-KARTKI · Poczta przez WWW · Powiadomienie o nowościach · Kontakty · Kalendarz

 
Szukanie zaawansowane / Indeksy
Temat pracy rocznej:
13/14: Narodzić się na nowo
Domowy Kościół Krucjata Wyzwolenia Człowieka Ks. Franciszek Blachnicki
Nasz słownik

Kaplica Dobrego Pasterza

Prawda-Krzyż-Wyzwolenie

Reguła życia - systematyczna praca nad sobą

Nasze strony

Diecezja tarnowska

Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej

Domowy Kościół w Krakowie

Bp Adam Szal - nowym delegatem Episkopatu ds. Ruchu Światło-Życie

Biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Adam Szal został nowym delegatem Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie. Decyzja w tej sprawie zapadła 3 października 2007 r. podczas 341. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Bp Szal zastąpi bp. Stanisława Budzika, który w czerwcu 2007 roku został sekretarzem generalnym Episkopatu Polski.

Nowy delegat ds. Ruchu Światło-Życie ma niespełna 54 lata. Święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 1979 roku, natomiast sakrę - 23 grudnia 2000 r.w przemyskiej katedrze z rąk metropolity abp. Józefa Michalika. Jego dewizą biskupią są słowa: "Gloria tibi Trinitas”, czyli “Chwała tobie Trójco”.

Jako kapłan pracował jako wikariusz na parafii, następnie studiował historię Kościoła w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie obronił prace doktorską. W 1988 roku powrócił do Przemyśla, gdzie został dyrektorem biblioteki i wykładowcą historii Kościoła w seminarium duchownym. W lipcu 1996 r. abp Michalik mianował go rektorem tej uczelni. Bp Szal jest autorem kilkunastu publikacji naukowych a przez kilka lat był jednym z redaktorów przemyskiego wydania “Niedzieli”, gdzie publikował artykuły dotyczące historii Kościoła lokalnego w Przemyślu.

Bp Szal, jeszcze jako kapłan prowadził oazy rekolekcyjne w archidiecezji przemyskiej (zwłaszcza II stopnie). Jest też znanym piechurem, który co roku przemierza cały szlak pieszej pielgrzymki przemyskiej na Jasną Górę.

Anna Wojtas
Dod. Anna Wojtas dnia 3-10-2007 o godz. 21:27

Komentarze:

1. Redakcja serwisu oaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia. 2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję. 3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem. 4. Każdy czyta komentarze na własną odpowiedzialność.

Łukasz - diec. W-wa-Praga
Gratulacje
Z całego serca gratuluję i ogarniam modlitwą. Miło jest widzieć znaną i sympatyczną osobę na tym stanowisku:) Spotkanie w Przemyślu pozytywnie mnie nastawiło do JE i mam nadzieję, że zaczęta praca będzie owocna. Z Panem Bogiem... (4-10-2007, 22:29)
Blaise
j.w.
dołączam się do gratulacji. Również bardzo miło wspominam spotkanie z Księdzem Biskupem Adamem na III' w Przemyślu i cieszę się z tej nominacji:-) (5-10-2007, 9:56)
 
Tytuł:
Treść:
Podpis:
Kod:kod
Możesz edytować swój komentarz przez 15 min. po dodaniu.

Zobacz także:

Na wagę złota (25-07-2014)

Dać to co najlepsze (22-03-2014)

Głód Słowa (1-03-2014)

Pod dobrym patronem (23-01-2014)

Oazowi kolędnicy (12-01-2014)

© DKS Ruchu Światło-Życie. Redakcja merytoryczna: redakcja@oaza.pl. Redakcja techniczna: webmaster@oaza.pl
Informacja o cookies.
Contact our HP Department if you are desperate to get black listed.