oaza.pl
Światło-Życie

Strona główna · Rok wiary · O Ruchu: Świadectwa · Kalendaria: Rekolekcje · CDOR · Diakonie · Stowarzyszenie DIAKONIA · Dokumenty i materiały · Wydawnictwo · Czasopisma · Rozmaitości · Przegląd wydarzeń · e-KARTKI · Poczta przez WWW · Powiadomienie o nowościach · Kontakty · Kalendarz

 
Szukanie zaawansowane / Indeksy
Temat pracy rocznej:
13/14: Narodzić się na nowo
Domowy Kościół Krucjata Wyzwolenia Człowieka Ks. Franciszek Blachnicki
Nasz słownik

ChSWN Chrześcijańska Służba Wyzwolenia Narodów Prawda Krzyż Wyzwolenie

ORDJ - Oaza Rekolekcyjna Diakonii Jedności

Światło-Życie

Nasze strony

Fundacja Światło-Życie

Diecezja drohiczyńska

Diecezjana Diakonia Liturgiczna w Zielonej Górze

Zmarł ks. Marek Adaszek

13 października 2008 r. zmarł ks. Marek Adaszek, pierwszy moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie diecezji legnickiej, ojciec duchowny seminarium diecezjalnego.

Był jednym z "ojców założycieli" Ruchu w archidiecezji wrocławskiej, a później moderatorem diecezjalnym w diecezji legnickiej. Uczył miłości do liturgii. Był wykładowcą liturgiki ale przede wszystkim mistagogiem. Zapalał tą miłością innych ale też dla niej się spalał. Przez wiele lat ciężko chorował. Mimo to prowadził rekolekcje, szkolenia warsztaty. Pięknie na nim sprawdzała się sentencja Ojca Blachnickiego "życie rodzi się z życia". Przekazywał w liturgii żywego Chrystusa. (z wypowiedzi na forum.oaza.pl).

Był reprezentantem Ruchu Światło-Życie w sekratariacie I Kongresu Ruchów w Rzymie w 1981 roku, o tej jego posłudze pisał ks. Blachnicki w książce "Godziny Taboru".

Z komunikatu Legnickiej Kurii Biskupiej:
Urodził się 18 września 1948 r. w Zgorzelcu; święcenia w stopniu prezbiteratu przyjął 25 maja 1974 r. w Archikatedrze Wrocławskiej; po święceniach pełnił funkcje wikariusza w parafii pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie oraz w rodzinnej parafii pw. św. Bonifacego w Zgorzelcu; po studiach na Uniwersytecie „Angelicum” w Rzymie i po przewodzie doktorskim podjął wykłady z zakresu liturgiki w Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu; posługiwał jako ojciec duchowny alumnów Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu a następnie w Legnicy; był członkiem Zespołu ds. Stałej Formacji Duchowieństwa Diecezji Legnickiej; od kilkunastu lat naznaczony krzyżem choroby dawał przykład, wynikającego z głębokiej wiary, męstwa w cierpieniu.

Uroczystości pogrzebowe zaplanowano następująco:
16 października 2008 r. - czwartek
g. 12.00 - eksporta z kaplicy Seminarium Duchownego w Legnicy do Katedry Legnickiej
g. 13.00 - Eucharystia w Katedrze pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego Stefana Cichego po Mszy św. złożenie ciała do grobu na cmentarzu komunalnym w Legnicy

Dod. Krzysztof Jankowiak dnia 13-10-2008 o godz. 23:39

Komentarze:

1. Redakcja serwisu oaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia. 2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję. 3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem. 4. Każdy czyta komentarze na własną odpowiedzialność.

Ania K.
Pokój jego duszy
Ojciec Marek był też wspaniałym przyjacielem, gorliwym i wytrwałym nauczycielem. Oazy z nim, zarówno dla uczestników jaki i kadry animatorskiej były przykładem żywej wspólnoty Kościoła. Osobiście bardzo dotkneła mnie strata tak wspaniałego kapłana (14-10-2008, 9:29)
ks. Jerzy Jeżowski, Kalisz
Żył Liturgią
Dziękuję Bogu, że był pośród nas. (14-10-2008, 9:54)
ks. Ryszard
Ty już wiesz...
Marku! Niechaj dusza Twoja raduje się wieczną i świętą Ucztą Godów Baranka, któremu życiem wiernie służyłeś. Dziękuję Panu Bogu za Ciebie, a Tobie za dar wspólnej drogi... Nawet jeśli ostatnio było Cię jakby mniej, to zawsze byłeś jeszcze intensywniej.. (14-10-2008, 12:38)
ks. Aleksander, Łomża
Dziękuję za księdza Marka
Marku! Dziękuję Bogu, że pozwolił mi spotkać w Tobie kapłana Chrystusa Sługi. Bóg, który dał Ci udział w cierpieniu Swego Syna, niech da Ci też radość jego zwycięstwa. (14-10-2008, 15:19)
Lucyna Dzierżoniów
Bogu dziękuję
za to, że spotkałam ks. Marka, za jego naukę. (14-10-2008, 17:20)
Magda Szewczyk, Wrocław
do zobaczenia w niebie!
Drogi Ojcze Marku! Dziękuję za ukazanie mi Eucharystii, za wspólną drogę oazy, troskę i wierną służbę. Zawsze byleś w moim sercu mimo braku naszych spotkań... (14-10-2008, 20:01)
Ania Sz.
Dziękuje...
Bogu za dar Twej Osoby: przez trzydzieści sześć lat uczyłeś mnie kochać Boga, człowieka, liturgię...nie tyle słowem, co świadectwem życia... Wieczne miłowanie racz Mu... (14-10-2008, 22:40)
x.JB
Dziękuję Ojcze
Za Twoje zakochanie w Bogu. Za cudowne rekolekcje III st. w Michalicach. dziękuję (15-10-2008, 0:46)
Grażyna Krościenko
..Uczniem Pana i drogą dla uczniów...
Drogi Ojcze Marku! "W moim ciele dopełniam braki udręk Chrystusa dla dobra Jego Ciała." Tym slowem żyłeś oparty o Ołtarz-aż po ostatnie AMEN. Tego mnie uczysz. Dziękuję za pierwszą moją oazę, która od 33 lat wciąż trwa, wspierana Twoją modlitwą i troską. (15-10-2008, 2:18)
ks.H.Bolczyk
żył w czasie Boga, w wieczności
Wiadomość o śmierci ks. Marka Adaszka dosięgła mnie w czasie hymnu Nieszporów poniedziałkowych: „/…/Jedyne Słońce, które nie zachodzi, Oświecasz drogę szukających Ciebie, By wreszcie doszli do Twojego domu Pełnego blasku…” Oswoił n (15-10-2008, 10:26)
ks. P. Kot, Rzym
"Tu i teraz"
Drogi Ojcze Marku, Ty żyłeś 'tu i teraz' "przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie". Tego mnie uczyłeś, że liczy się "dzisiaj". Patrzyłem oczami ucznia, jak otwierałeś się na Ducha, który uzdalniał Cię do wcielania Światła w życie. Dziękuję... (15-10-2008, 12:31)
Anna Klajn
Człowiek Ruchu, Człowiek Blachnickiego
Kochany Ojcze. Zawsze mówiłeś, że jesteśmy na ziemi tylko pielgrzymami. Osiągnąłeś już cel tej pielgrzymki. Nigdy nie zapomnę Twoich słów: -"Bądź spokojna". Dziś jestem spokojna, bo żyjesz w sercach Swoich uczniów (15-10-2008, 18:48)
Roma M.
Nie umiem dziękować
Nie umiem nawet dziękować Ci Panie...za tak WIELE w tak skromnej osobie,którą postawiłeś na mojej drodze.Za cudownego przyjaciela,nauczyciela,za całe świadectwo życia z wiary,życia miłością i nadzieją aż do końca a teraz za orędownika w niebie...Dziękuję! (16-10-2008, 0:09)
Ks. Jan Mikulski
Na wzór Chrystusa Sługi
Łączę się duchowo z wszystkimi uczestnikami pogrzebu śp. Ks. Marka. Dzisiaj sprawowałem w Londynie Eucharystię o wieczną radość dla niego. Dziękuję Ci, Marku, za Twoje świadectwo życia kapłańskiego na wzór Chrystusa Sługi. Odpoczywaj w pokoju. (16-10-2008, 12:15)
Gruszek
Znalem Swiadka Chrystusa
Najbardziej wyrazista postac w seminarium,w diecezji, nawet jesli juz za moich czasow bylo Go juz tam coraz mniej.Niesamowicie wiele mu zawdzieczam: jego ukochaniu Liturgii, zyciu Ewangelia. Byl Swiadkiem jakich dzis juz malo. Nawet w Kosciele... (16-10-2008, 19:25)
kl. Radek
Rozumiał Liturgię jak nikt inny
i uczył ją kochać jak nikt inny. Dziękuję Panu, że mogłem znać Ojca Marka (16-10-2008, 20:09)
Ks. Krzysztof Żmigrodzki,ostatni Twój magistrant
"Błogosławieni przychodzący z wielkiego ucisku"
Osoba, dzięki której zrozumiałem, że czas nigdy nie jest "zwykły", gdyż zawsze jest niepowtarzalny; że niezwykły jest dar Słowa, które staje się Chlebem na naszym stole, które ocala nasze życie od banalności i pozwala nam sprawować liturgię cudu". (16-10-2008, 22:42)
Jan Adam Ilski - Domowy Kościół LUBIN
Jesteś w moim sercu
To On pokazał mi wartość mojego zanurzenia w Chrystusie. Że jak już raz na Chrzcie otrzymałem pieczęć Chrześcijanina to żadna siła już ze mnie jej nie zetrze. Mówił o znaku świecy chrzcielnej płonącej na pogrzebie obok paschału... Pamiętam do dziś. (17-10-2008, 0:06)
Ewa S. Zgorzelec
Będziemy pamiętać Ciebie i to co głosiłeś
Uczyłeś nas jak kochać i rozumieć Kościół-Matkę. Często w czasie rekolekcji siadaliśmy koło Ciebie by słuchać Cię jak Maria Mistrza.Byłeś wzorem, autentycznym świadkiem, byłeś naszym PADRE. Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach. (17-10-2008, 13:51)
ceremoniarz
Kto chce świecić, musi się spalać...
Ty uczyłeś miłości do liturgii. Świętej liturgii Kościoła, która tak często jest sprawowana w sposób niegodny, ty uczyłeś tej godności bo wiedziałeś, że Msza św. ma wielką wagę i moc. Sam czerpałeś siły do życia z Najświętszej ofiary. Requiescant in pacem (17-10-2008, 23:14)
Sebastian_student_PWT
żyć dla Chrystusa
dziękuje Ci księżę Maraku za zawsze serdeczny Twój uśmiech, za ciepłe słowa. Żyj wiecznie w Chrystusie Jezusie, naszej Wielkiej Miłości i wiecznej ostoi. (19-10-2008, 20:16)
ks. Marek, Rzym
Wierzył w to co mówił...
Nawet jeśli się z kimś nie zgadzał, potrafił być ponad tym. Dla mnie człowiek wielkiego formatu. (19-10-2008, 20:17)
Jerzy G. Zgorzelec, organista
Markuuuuu....
I kto mi teraz pomoże w liturgii i ceremoniach??? Myślę że tam, na górze - będziesz to czynił dalej. Żegnaj. (22-10-2008, 15:18)
Anka
To spotkanie, to cud...
"Wierzył w to co mówił" - to prawda i jeszcze dalej, co niezwykłe: nie mówił kiedy nie wiedział. I jeszcze dalej: mówił do każdego. No i to co niespotykane: rozmawiał z każdym z nas. Słuchał. A czy my słuchaliśmy? Teraz odszedł. Pusto wokół. (23-10-2008, 11:14)
Marta
"Pan Bog ma Swoje drogi do człowieka"
Drogi Ojcze Marku!!! Tak wiele mozna by pisać, a zawsze pozostaje tylko proste "dziękuję"! Za to, że gdybym miała powiedzieć jaki powinien być ksiądz - powiedziałabym - taki jak Ty! Za dar spotkania Pana Jezusa dzieki Tobie! Za piękny IIIst w Strzegomiu! (25-10-2008, 14:12)
ks. Krzysztof Wisniewski, Legnica
Żył i żyje opanowany obecnością Boga
W zdrowiu i chorobie cenił podarowane mu życie jako Boże wezwanie.Żył pod wpływem doświadczenia obecności Jezusa Chrystusa we wspólnocie Kościoła. Kochał nas mądrze i prosto. Ostatnią sprawowaną przez niego Liturgią były I. Nieszpory XXVIII Niedzieli. (27-10-2008, 23:02)
Magda Skibińska, Wrocław
Alleluja!
Kochany Ojcze! Dziękuję Ci za każdy dzień tych lat, które naznaczyłeś w moim życiu Twoją delikatną ale mocną obecnością, za wrażliwość na bliźnich i wszystkie sprawy Boże, za tęsknotę i wierność charyzmatowi, za prawdziwość relacji z Bogiem i nami. (30-10-2008, 19:25)
kl. Łukasz Misiak, WSD Legnica
Niestrudzony przewodnik w wierze!
Kiedy odchodzisz w światło i wieczność, dziękuję Ci za to, że nie byłeś tylko wychowawcą, lecz prawdziwym ojcem, który słowem i życiem uczył, co to znaczy być kapłanem, co to znaczy nie iść na ustępstwa w byciu wiernym Chrystusowi. (1-11-2008, 19:05)
Magda:)
Zarażał innych wiarą
Ojciec Marek był moim kierownikiem duchowym. To On zaraził mnie wiarą do Jezusa, jestem Mu za to bardzo wdzięczna, dzięki Niemu pojechałam na Lednicę, gdzie na nowo odkryłam Jezusa. Tak jak prosił o modlitwę,Panie Jezu świeć nad Jego duszą. (5-11-2008, 17:50)
Adriana K.
Odszedł człowiek a z nim pewna epoka.
Pokazywał swoim życiem czym jest Kościół i człowieczeństwo. Dziękuję, że mogłam uczestniczyć w części jego życia i czerpać z niego. Było to jedno z podstawowych doświadczeń kształtujących moją wiarę i spojrzenie na wspólnotę Kościoła. (8-11-2008, 13:01)
Józef Jarosz
Mój rówieśnik
Wspaniały człowiek i kapłan.Miałem szczęście być Jego kolegą na Wydziale Górniczym Politechniki Wrocławskiej,który opuścił po I roku / najlepszy student, laureat nagrody rektorskiej/ i poszedł drogą wskazaną przez Ducha Świetego służyć Bogu i ludziom (10-03-2009, 23:21)
Katarzyna Ch.
Perła wśród Swiętych
Czigodny Ojcze Marku! Dziękuję Panu Bogu za Ciebie i Twoje Święte Życie. Pan Bóg obdarzył mnie Wielką Łaską spotkania z Tobą. Dzięki temu dostąpiłam Łaski obcowania ze Świetym, którym Ty Jesteś. To tak, jakby dotykać Boga Samego. Wspomnij na nas u Pana. (20-04-2009, 13:37)
Magda K-P- Zgorzelec
dziękuje
Wspaniały kapłan...Wstawiaj się za nami u Pana (18-06-2009, 14:20)
ks.Romek Stronie śl.
Dziękuje
Zyj w Panu, raduj się Ojcze spotkaniem z Tym, którego ukochałes do końca. Ojcze żyłeś liturgią Kościołem i Bogiem, tego nas nauczyłeś-żyjesz w naszych kapłańskich sercach. (22-08-2012, 22:58)
 
Tytuł:
Treść:
Podpis:
Kod:kod
Możesz edytować swój komentarz przez 15 min. po dodaniu.

Zobacz także:

Nowy Moderator Diecezjalny Diecezji Bielsko-Żywieckiej (14-04-2014)

Zmarł ks. prałat Stanisław Kłósek (25-11-2013)

Rekolekcje dla moderatorów diecezjalnych (24-09-2013)

Srebrny jubileusz kapłaństwa ks. Marka Siwki (3-06-2013)

Żył Kościołem! (15-03-2013)

© DKS Ruchu Światło-Życie. Redakcja merytoryczna: redakcja@oaza.pl. Redakcja techniczna: webmaster@oaza.pl
Informacja o cookies.
Contact our HP Department if you are desperate to get black listed.