oaza.pl
Światło-Życie

Strona główna · Rok wiary · O Ruchu: Świadectwa · Kalendaria: Rekolekcje · CDOR · Diakonie · Stowarzyszenie DIAKONIA · Dokumenty i materiały · Wydawnictwo · Czasopisma · Rozmaitości · Przegląd wydarzeń · e-KARTKI · Poczta przez WWW · Powiadomienie o nowościach · Kontakty · Kalendarz

 
Szukanie zaawansowane / Indeksy
Temat pracy rocznej:
13/14: Narodzić się na nowo
Domowy Kościół Krucjata Wyzwolenia Człowieka Ks. Franciszek Blachnicki
Nasz słownik

Oaza Diakonii Wychowawczej

Piosenka dnia

Domowy Kościół

Nasze strony

Grupa Odwaga

Wspólnota Emmanuel w Katowicach

Domowy Kościół w Kielcach

Otchłanie wiary: Praca bez błogosławieństwa

2 grudnia 1955

Rozważałem dzisiaj sprawę posłuszeństwa w moim życiu kapłańskim. Otóż muszę stwierdzić, że dotychczas nie było wcale nadprzyrodzonego posłuszeństwa w mojej pracy kapłańskiej. I tu leży główna przyczyna wszystkich niepowodzeń w pracy duszpasterskiej. Głównie w okresie tyskim wykraczałem poważnie przeciw posłuszeństwu – widzę to dziś wyraźnie – i wiem, że nie mam nic na swoje usprawiedliwienie.

Zawsze stawiałem sprawę w ten sposób, że ja miałem rację, chodziło mi o dobro duszpasterstwa, a proboszcz błądził, zaniedbywał swe obowiązki. Stawiałem sprawę na gruncie rzeczowym, materialnym, brałem pod uwagę samą sprawę w oderwaniu wziętą, i byłem przekonany, że właśnie sprawa usprawiedliwia moje postępowanie samodzielne i w pewnym sensie „rewolucyjne”. Teraz widzę, że jednak ten sposób stawiania sprawy był niewłaściwy. Punktu widzenia rzeczowego nie można oddzielić od formalnego – prawnego! Na pracy duszpasterskiej leżącej poza posłuszeństwem nie spoczywa błogosławieństwo Boże. Chwilowy efekt (którym się usprawiedliwiałem) jest złudzeniem! - Bo owoców trwałych nie ma. Lepiej zrobić mniej – ale na trwałe! Gdybym się poddał posłuszeństwu, skrępowana energia znalazłaby dosyć możliwości do wyładowania się, może w sposób w ostatecznej rachubie korzystniejszy.

W okresie rydułtowskim mój błąd nie występował tak jaskrawie. Wykroczenie przeciw posłuszeństwu (a raczej działanie praeter obedientiam – nie contra) były drobniejsze – w każdym razie też nie miałem zasadniczej postawy nadprzyrodzonego posłuszeństwa!

To muszę naprawić. W przyszłości całą pracę duszpasterską muszę oprzeć na fundamencie nadprzyrodzonego posłuszeństwa! O. Maksymialian będzie mi wzorem i nauczycielem.

za: ks. Franciszek Blachnicki, Trzy nawrócenia, Wydawnictwo Światło-Życie, 2011.

Dod. Wiola Szepietowska dnia 28-10-2013 o godz. 23:01

Komentarze:

1. Redakcja serwisu oaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia. 2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję. 3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem. 4. Każdy czyta komentarze na własną odpowiedzialność.

stas
posłuszeństwo to kluczowa sprawa
we wspólnocie Kościoła, ale warto pamiętać, że nie może być usprawiedliwieniem (a tak bywa) dla tłamszenia uzasadnionej krytyki. Tę zależność oddają słowa do papieża przypisywane św Brygidzie: „jesteś łajdakiem, ale całuję Twój pierścień Rybaka..” (29-10-2013, 10:33)
ks Henryk B.
pochwała cytatu
Wiolu, dziękuję za odnalezienie tekstu Ojca. Każdemu potrzebny, kto się czuję jego uczniem. W posłuszeństwie nie ma przegranych. Wygrywa w nas Chrystus Sługa. (1-11-2013, 17:59)
Wiola Szepietowska
żadna zasługa
Tylko „przywiozłam” to z DWDD. :) Pozdrawiam. (1-11-2013, 22:11)
 
Tytuł:
Treść:
Podpis:
Kod:kod
Możesz edytować swój komentarz przez 15 min. po dodaniu.

Zobacz także:

Radość Ewangelii (13-05-2014)

Rocznica powrotu Ojca (1-04-2014)

Otwórzcie drzwi Chrystusowi (27-03-2014)

Jak na oazie z Ojcem Franciszkiem (13-03-2014)

Wydawnictwo Światło-Życie zaprasza! (8-03-2014)

© DKS Ruchu Światło-Życie. Redakcja merytoryczna: redakcja@oaza.pl. Redakcja techniczna: webmaster@oaza.pl
Informacja o cookies.
Contact our HP Department if you are desperate to get black listed.