oaza.pl
Światło-Życie

Strona główna · Rok wiary · O Ruchu: Świadectwa · Kalendaria: Rekolekcje · CDOR · Diakonie · Stowarzyszenie DIAKONIA · Dokumenty i materiały · Wydawnictwo · Czasopisma · Rozmaitości · Przegląd wydarzeń · e-KARTKI · Poczta przez WWW · Powiadomienie o nowościach · Kontakty · Kalendarz

 
Szukanie zaawansowane / Indeksy
Temat pracy rocznej:
13/14: Narodzić się na nowo
Domowy Kościół Krucjata Wyzwolenia Człowieka Ks. Franciszek Blachnicki
Nasz słownik

Dzień Światła - 2 lutego

Katechumenat rodzinny

Oaza wielka - kilka lub kilkanaście grup oazowych

Nasze strony

Diecezja tarnowska

Diecezjalna Diakonia Liturgiczna w Katowicach

Archidiecezja krakowska

Góra "Tabor"
- góra Błyszcz

Góra Błyszcz w Beskidzie Sądeckim niedaleko Tylmanowej. Zamyka horyzont Krościenka od północnego wschodu. Pierwsze miejsce dni wspólnoty przeżywanych w czasie letnich rekolekcji. Podczas pierwszego dnia wspólnoty (14 VII 1971 r.) pojawiła się myśl, by nadać górze nazwę Tabor. Przeżycie tego dnia kojarzyło się bowiem ze słowami św. Piotra "Panie, dobrze że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty" (Mt 17,4). Wszystkie dni wspólnoty odbywały się na Błyszczu do 1973 r. - później oaz było więcej i dni wspólnoty zaczęto organizować również w innych miejscach.

Szczególnie w pamięci uczestników oaz tamtych lat pozostał dzień wspólnoty 16 VIII 1972 r. Przewodniczył mu kard. Karol Wojtyła, w czasie Eucharystii rozpętała się burza gradowa. Z tego dnia wspólnoty pochodzi często reprodukowane zdjęcie kard. Wojtyły, ks. Blachnickiego, ks. Dziwisza wspinających się w turystycznych strojach na górę. Trzydzieści lat później, w sierpniu 2002 r. poświęcono na Błyszczu kamień z pamiątkową tablicą. Do dni wspólnoty na Błyszczu nawiązał Jan Paweł II w swoim przemówieniu na Błoniach krakowskich 18 VIII 2002 r.

Krzysztof Jankowiak
Dod. Krzysztof Jankowiak dnia 7-11-2003 o godz. 19:54

Komentarze:

1. Redakcja serwisu oaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia. 2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję. 3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem. 4. Każdy czyta komentarze na własną odpowiedzialność.

agnieszka:)
błyszcz Błyszczu
byłam w tylmanowej na II st.... i byliśmy rańcem na Błyszczu... ludzie... Bóg jest wielki a jego Miłosć do nas jeszcze wieksza... Bo góry mogą ustąpić, ale miłość moja sie nie zachwieje... TO mówi Ci PAN!!!!!!!!!!! (23-06-2005, 13:00)
Grzegorz z Parafii pw. Św. Mikołaja, Bydgoszcz
Droga przez mękę...
Byliśmy na Błyszczu 19 lipca 2006 z kilkoma braćmi i siostrami z I st. Domowego Kościoła z Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Prowadził brat Andrzej. Było warto. Piękne widoki...i ten smak jagód i dzikich malin. Chwała Panu za te cudowne doświadczenia. (3-08-2006, 1:09)
turystka z wielkopolski
tam jest cudnie
nie wyobrazam sobie wakacji bez blyszcza co roku wchodzimy tam i zawsze nas zachwyca klimat tej gory i bozej obecnosci (2-11-2006, 9:47)
Ewa
Tylmanowa jest cała przepiękna
Ja byłam tam z rodziną indywidualnie. Jest przepięknie i warto poczuć się w Raju. Będąc na rekolekcjach w Tylmanowej tylko tygodniowych nie mieliśmy czasu, chociaż wiem, że inni wchodzili. Polecam Kalwarię Tylmanowską. (11-03-2009, 20:31)
 
Tytuł:
Treść:
Podpis:
Kod:kod
Możesz edytować swój komentarz przez 15 min. po dodaniu.

Zobacz także:

Gramy w drużynie zwycięzcy (16-07-2014)

Dzień Wspólnoty I turnusu OŻK 2014 (14-07-2014)

Radość Ewangelii (13-05-2014)

Święty Jan Paweł II - Papież Rodziny (29-04-2014)

Radość wieszczów (5-04-2014)

© DKS Ruchu Światło-Życie. Redakcja merytoryczna: redakcja@oaza.pl. Redakcja techniczna: webmaster@oaza.pl
Informacja o cookies.
Contact our HP Department if you are desperate to get black listed.